Стотици хиляди доволни клиенти

Статия 3 10 ползи за здравето от рисуването

Живописта е едно от най-старите художествени направления. И до днес рисуването на картини е популярно забавление и призната професия. То може да бъде едно от най-разпространените и забавни хобита и днес.

Рисуването обаче не се ограничава само до художествени начинания, но има и много ползи за здравето. Представлява много ефективен терапевтичен и успокояващ процес. Може да помогне за подобряване на психическото и физическото здраве. Всъщност има много причини да вземете четката и да опитате собственоръчно да нарисувате картина. Тук искаме да споменем 10 от тях.

  1. Подобрява концентрацията. Фокусирането върху обекта, който рисувате, или фокусирането върху подобряване на детайлите на това, което вече сте нарисували, подобрява умението за концентрация. Научавате как да се съсредоточите върху спецификата на проекта, по който работите. Развивате умения, които ще ви бъдат полезни по време на учение или работа. Проучване, проведено през 2008 г., разкри, че група студенти по медицина могли да наблюдават и да си спомнят повече информация, след като взели осем урока по усвояване на визуални изкуства и подобряване на техники за наблюдение. Хората с ADHD и други нарушения на вниманието също постигат отлични резултати.
  2. Подобрява фината моторика. От широк фон до фини детайли, това е препоръчителният процес на рисуване. Работата върху фините детайли подобрява координацията око-ръка и развива двигателните умения. Това е полезно за подобряване на прецизни дейности като напр. писане, работа с малки детайли, насочване на инструменти по време на операция и др.
  3. Страхотен начин за релаксация. Да се ​​научим да се отпуснем днес е буквално жизненоважно. Количеството стрес около нас е огромно и все нараства. Стресът е пряк фактор за много преждевременни смъртни случаи. Рисуването позволява на мозъка да се съсредоточи само върху картината, която се рисува, и нищо друго. Този фокус върху една основна тема облекчава стреса в мозъка и релаксира тялото. Релаксацията минимизира мускулните болки, болки в ставите, главоболието и други физически неразположения. Има подобни ефекти като медитацията.
  4. Задълбочава познанията за различни култури. Страхът от неизвестното т.е. ксенофобията са овладели много хора днес. Страхът води до реакция борба или бягство. Ето защо има толкова много конфликти между нации или хора от различни националности и етноси. Рисуването повишава уважението към чуждестранното изкуство. Запознайте се с модерни и исторически произведения на изкуството от други култури. Връзките с други култури насърчават взаимните връзки между хората, намаляват страха, повишават социалните умения и дори водят до по-високо ниво на щастие.
  5. Увеличава креативността. Независимо дали картината е абстрактна или реалистична, минималистична или кубистично хаотична, това е начин на художествено изразяване. Абстрактното изкуство изисква от художника да създава интересни нетрадиционни композиции, докато реалистичното изкуство - да измисля начини как да вдъхне живот на изображението. Творците искат да бъдат иновативни, да създават нещо с лична заинтересованост, да покажат своя вкус. Рисуването е търсене на начин.
  6. Умения за невербална комуникация. Рисуването ви вдъхновява да предавате най-дълбоките си мисли и чувства чрез вашето изкуство. Дори и тези, които може би не искате да изкажете с думи. Казват, че една рисунка е колкото 1 000 думи. Не напразно арт терапията е твърдо залегнала в психиатричните процедури. Способността за общуване на невербално ниво може да служи като здравословно освобождаване на емоциите.
  7. Способност за критично мислене. С избора на правилния тип четка, правилния цвят или кои бои следва да се смесят за да се получи точният цвят, който е нужен, ставате по-решителен човек. Въпреки че може да ви се струва, че това са решения на минимално значително или дори несъзнателно ниво, именно такива решения поддържат умението да се вземат решения водещи до преодоляването на проблеми. Учат художника да разработва иновативни техники за подход към нови ситуации. Уменията за вземане на решения повишават ефективността на мозъка и тази способност може да намали стреса.
  8. Упоритост. Дори най-иновативните идеи могат да бъдат категорично отхвърлени. Ако картината не отговаря на вашите представи, вероятно ще решите да я нарисувате отново и по-сполучливо. И може би многократно, докато не останете доволни. Този цикъл от проби и грешки понякога може да изглежда безкраен, но благодарение на него ставате по-способен, по-упорит и по-решителен човек. Когато срещнете разочарование в живота, вие прегръщате идеята, че с упорития ви труд със сигурност ще постигнете по-добри резултати, това дава възможност да продължите да постигате целите ви в живота.
  9. Самоувереност. Точно както упоритата работа носи добри резултати, така и завършената картина, от която сте доволни, ви дава повече увереност. Разбира се, никой учен не е паднал от небето, но практиката ви прави майстор. Похвалата и признанието от връстниците ви също повишават вашето самочувствие.
  10. Положително мислене. Изобразителното изкуство учи, че навсякъде около нас има красиви неща, които ни карат да ценим красотата и живота. Ще придобиете нова оценка например за текстурата на дървесната кора, лъскавите криле на пеперуда или козината на куче, за различни светлини и сенки. Прегръщането на красотата около вас ви дава по-положителна представа за света и дори може да намали риска от психични заболявания.

А вие? Рисувате ли? Ако все още не, сега е моментът да поръчате един от нашите комплекти за рисуване по номера и да започнете.